Radović, doc. dr Gordana
- Email: gordana.radovic09@gmail.com
Obrazovanje
Doktor ekonomskih nauka
Doktorirala na Univerzitetu „Džon Nezbit“, Fakultet za poslovne studije, Beograd. Naslov
doktorske disertacije: „Poljoprivredno osiguranje kao moguća vrsta obaveznog osiguranja u
Republici Srbiji“. Mentor: prof. dr Nebojša Žarković. Datum odbrane disertacije: 16.09.2016.
Doktor poljoprivrednih nauka
Doktorirala na Univerzitetu u Novom Sadu, Poljoprivredni fakultet, Novi Sad. Smer: Agrarna
ekonomija. Naslov doktorske disertacije: „Modaliteti finansiranja ruralnog turizma u Republici
Srbiji“. Mentor: prof. dr Zoran Njegovan. Datum odbrane disertacije: 14.07.2015.
Magistar ekonomskih nauka
Magistrirala na Univerzitetu u Novom Sadu, Ekonomski fakultet Subotica. Smer: Finansijski
menadžment. Naslov magistarske teze: „Modaliteti finansiranja agrara u tranzicionom periodu“.
Mentor: prof. dr Nenad Vunjak. Datum odbrane magistarske teze: 22.09.2009.
Diplomirani ekonomista
Diplomirala na Univerzitetu u Novom Sadu, Ekonomski fakultet Subotica. Smer: Finansije i
računovodstvo, period 1989-1994. Prosečna ocena u toku studija: 9,21. Diplomski rad:
„Pomorsko osiguranje“. Mentor: prof. dr Boris Marović. Datum diplomiranja: 30.05.1994.
Srednja ekonomska škola „Svetozar Miletić“Novi Sad. Prosečna ocena: 5,00
Osnovna škola: „Sonja Marinković“ Novi Sad. Prosečna ocena: 5,00
Radno iskustvo
„Dnevnik-Poljoprivrednik“ AD Novi Sad, direktor od 01.06.2000. do danas.
U toku mandata preduzeće kontinuirano beleži uspešne poslovne rezultate i osvaja više uglednih
privrednih i društvenih priznanja.
„Dnevnik-Poljoprivrednik“ AD Novi Sad, stručni saradnik za ekonomske poslove.
Period: 18.07.1994. do 31.05.2000. godine.
Naučna oblast: EKONOMIJA
Stekla je naučno zvanje: Naučni saradnik u oblasti društvenih nauka – ekonomija, Odlukom
Naučno zvanje
Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije od 28.04.2016. godine.
Stekla je zvanje: Istraživač saradnik, Odlukom Naučnog veća Instituta za ekonomiku
poljoprivrede u Beogradu od 21.01.2013. godine.
OSIGURANJE POLJOPRIVREDE U REPUBLICI SRPSKOJ
Objektivna potreba za osiguranjem poljoprivrede u Republici Srpskoj veoma je velika, pogotovo u uslovima sve izraženijih klimatskih promena. Na tržištu je sve veća konkurencija osiguravača, koji u svojoj ponudi imaju i osiguranje poljoprivrede, a postoji i značajna podrška države, izražena kroz subvencije premije poljoprivrednog osiguranja. Autorka analizira broj i strukturu polisa osiguranja poljoprivrede, učešće ukupnih premija poljoprivrednog osiguranja u ukupnoj premiji neživotnih osiguranja, kao i broj registrovanih poljoprivrednih gazdinstava koji je koristio regrese premije poljoprivrednog osiguranja, odnosno osiguravao svoju proizvodnju, te zaključuje da u Republici Srpskoj nije u dovoljnoj primeni ekonomska zaštita koja se pruža osiguranjem poljoprivrede. Ključne reči: osiguranje poljoprivrede, osigurani rizici, polisa osiguranja, subvencionisanje premije poljoprivrednog osiguranja, Republika Srpska
INOSTRANA ISKUSTVA U OSIGURANJU POLJOPRIVREDE
Cilj rada je prikaz karakteristika osiguranja poljoprivrede na globalnom nivou. Osiguranje poljoprivrede najčešće se posmatra, u užem smislu, kao osiguranje biljne proizvodnje i osiguranje životinja. Taj vid ekonomske zaštite primenjuje se od XVIII veka, a danas se smatra delom sveobuhvatne strategije upravljanja rizikom u poljoprivrednoj proizvodnji. Najznačajnije razlike u sistemu osiguranja poljoprivrede na globalnom nivou jesu u obuhvatu rizika koje je moguće osigurati u pojedinim državama, kao i u tome da li su, ili koliko su, premije osiguranja poljoprivrede subvencionisane od strane države. Osiguranje poljoprivrede u većini država je dobrovoljno, negde je uslov za ostvarivanje prava na poljoprivredne subvencije, a obavezno je samo u Grčkoj i na Kipru. Ključne reči: osiguranje poljoprivrede, osiguranje biljne proizvodnje, osiguranje životinja, rizici u osiguranju poljoprivrede, državna podrška osiguranju poljoprivrede, subvencionisanje premije osiguranja, modeli tržišta osiguranja poljoprivrede.
VRSTE OBAVEZNIH OSIGURANJA U SRBIJI U 2019. GODINI
U Srbiјi је оsigurаnjе uglаvnоm dоbrоvоlјnо, а zаkоnоm sе mоžе ustаnоviti оbаvеznо оsigurаnjе оd rizikа kојi ugrоžаvајu trеćа licа, kao i оd rizikа kојi prеdstаvlјајu оpštu оpаsnоst. Cilј rаdа је dа sе prеdstаvе i аnаlizirајu аktuеlnе vrstе obaveznih osiguranja u Srbiji. U tu svrhu, kао izvоr pоdаtаkа, kоristi sе sајt Nаrоdnе bаnkе Srbiје. Prеmа tim pоdаcimа, zаklјučnо s fеbruаrоm 2019. gоdinе, u Srbiјi pоstојe 34 vrstе оbаvеznоg оsigurаnjа, kоја su prоpisаnа pојеdinаčnim zаkоnimа. U radu su navedene karakteristike obaveznih osiguranja, aktuelne vrste, kao i predlozi za uvođenje novih vrsta obaveznih osiguranja u Srbiji. Nа оsnоvu sprоvеdеnе аnаlizе, mоžе sе zаklјučiti dа u Srbiјi nе pоstојi оbаvеznо оsigurаnjе pоlјоprivrеdе, iako je reč o visokorizičnoj proizvodnji. Autorka se zalaže za uvođenje delimično obaveznog osiguranja poljoprivrede koje bi se odnosilo na poljoprivredne subjekte korisnike nekog državnog resursa.
UPOREDNA ANALIZA POSEBNIH USLOVA ZA OSIGURANJE ŽIVOTINJA NA TRŽIŠTU POLJOPRIVREDNOG OSIGURANJA U SRBIJI
KOMPARATIVNA ANALIZA POSEBNIH USLOVA ZA OSIGURANJE BILJNE PROIZVODNJE NA TRŽIŠTU POLJOPRIVREDNOG OSIGURANJA U SRBIJI
Osiguranje biljne proizvodnje, odnosno useva i plodova u Srbiji realizuje se na dobrovoljnoj osnovi, na bazi opštih i posebnih uslova osiguranja koje definišu osiguravajuća društva (osiguravači) u skladu sa Zakonom o osiguranju. Cilj rada je analiza ponude za osiguranje biljne proizvodnje na tržištu poljoprivrednog osiguranja u Srbiji kako bi se ustanovilo da li je ponuda ove vrste osiguravajuće zaštite uzrok njene nedovoljne razvijenosti u domaćim uslovima. U tu svrhu u radu će se, komparativnom metodom istraživanja porediti i analizirati posebni uslovi za osiguranje biljne proizvodnje, to jest za osiguranje useva i plodova četiri najznačajnija osiguravača u domenu tih osiguranja na domaćem tržištu. Na osnovu realizovanog istraživanja, može se zaključiti da na tržištu poljoprivrednog osiguranja u Srbiji postoji zadovoljavajuća ponuda za biljnu proizvodnju, što znači da se razlozi za nedovoljnu razvijenost ovog osiguranja ne nalaze na strani ponude, već, kao i kod većine drugih vrsta osiguranja na domaćem tržištu, na strani tražnje, koju stoga treba podstaći i razvijati.
KLIMATSKE PROMENE I OSIGURANJE POLJOPRIVREDE
Prikaz knjige : "KLIMATSKE PROMENE I OSIGURANJE POLJOPRIVREDE". Autori: prof. dr Vladimir Njegomir, prof. dr Boris Marović, prof. dr Radovan Pejanović i prof. dr Bogdan Kuzmanović Izdavač: „Princip Press“, Beograd, 2017. Obim: 348 strana
OSIGURANJE POLJOPRIVREDE KAO MOGUĆE OBAVEZNO OSIGURANJE U SRBIJI
Poljoprivredno osiguranje trebalo bi da i u Srbiji zauzme mesto koje ima u savremenoj tržišnoj privredi. Moderna, tržišno orijentisana poljoprivreda ne može se ni zamisliti bez dobro organizovanog i razvijenog osiguranja. Perspektiva razvoja osiguranja poljoprivrede u domaćim uslovima trebalo bi da podrazumeva mnogo aktivniju ulogu države nego do sada. Državna uloga mogla bi se ogledati i u uvođenju delimično obaveznog osiguranja poljoprivrede, kao i u obezbeđenju sredstava iz agrarnog budžeta za veće subvencije premije osiguranja. Istovremeno, osiguravajuća društva trebalo bi da imaju ključnu ulogu na domaćem tržištu poljoprivrednog osiguranja putem razvijanja ponude, ali i tražnje, kao i u informisanju i obrazovanju poljoprivrednih subjekata o značaju ekonomske zaštite njihove proizvodnje. Cilj rada je da predstavi potrebu za uvođenjem delimično obaveznog osiguranja poljoprivrede u Srbiji. Predloženi model delimično obaveznog poljoprivrednog osiguranja zasniva se na javno-privatnom partnerstvu, a njegovom primenom omogućio bi se razvoj osiguranja poljoprivrede, ali i obezbedila potrebna finansijska sredstva za tekuće i investiciono finansiranje ove značajne privredne delatnosti.